Saturday, 21.11.2020

Sunday, 22.11.2020

Monday, 23.11.2020

Tuesday, 24.11.2020

Wednesday, 25.11.2020

  • Digital Warm-Up
    09:00–09:20
    For children aged 4 to 7 and their siblings, parents and grandparents
  • Online Workshop
    10:00–15:00
    With Ladies and Gentlemen over 60 and with the choreographers Chrystel Guillebeaud and Jorge Puerta Armenta in collaboration with the tanzcHor60+ of the Bergische Musikschule Wuppertal
  • artist bubble
    10:00–17:00
    With the South African choreographer Robyn Orlin, dancers of the Tanztheater Wuppertal Pina Bausch and members Power of Color Wuppertal
  • Youth Symposium
    10:00–14:00
    With pupils from Wuppertal and Cie.OFEN Gala Moody and Michael Carter, in collaboration with the Gesamtschule Langerfeld and the Berufskolleg Kohlstraße in Wuppertal
  • Online Workshop
    10:00–11:30
    In collaboration with the Tanztheater Wuppertal Pina Bausch
  • Video projection
    16:00–06:00
    Favourite moves and favourite encounters by deufert&plischke, 2020
  • Schauspielhaus live
    19:00–19:30
    Conversation with Michael Eickhoff, dramaturgy and international networking of the Academy for Theatre and Digitality Dortmund, moderated by Marc Wagenbach
  • Online Panel
    19:30–21:00
    With Anja Bierwirth (Head of Research on urban change, Wuppertal Institute), Johanna Debik (Montag Stiftung Urbane Räume), Frauke Gerstenberg (RAUMLABOR), Henning Meyer (SPACE4, Stuttgart), Mirja Montag (Facility management Wuppertal) and Bettina Milz (Ministry for Culture and Science NRW)

Thursday, 26.11.2020

Friday, 27.11.2020

Saturday, 28.11.2020

  • Digital Warm-Up
    09:00–09:20
    For children aged 4 to 7 and their siblings, parents and grandparents
  • Online Workshop
    10:00–11:30
    With fabien prioville dance company - in English
  • Engels Special
    10:00–18:00
    The official Engels 2020 sculpture by the sculptor Eckehard Lowisch
  • Film
    11:30–12:00
    By fabien prioville dance company
  • Online Workshop
    12:00–13:30
    With Julie Anne Stanzak, in collaboration with CONTEXT. DIANA VISHNEVA Festival Moscow
  • Video projection
    16:00–06:00
    Favourite moves and favourite encounters by deufert&plischke, 2020
  • Online Panel
    16:00–17:30
    With Alistair Spalding, Artistic Director of Sadler’s Wells Theatre in London; Carena Schlewitt, Artistic Director of the European Centre of the Arts Hellerau; Cathy Levy, Executive Producer of Dance of the National Arts Centre in Ottawa, Canada; Franky Devos, Director of the Kunstencentrum Vooruit in Ghent; and Bettina Wagner-Bergelt, Artistic Director of the Tanztheater Wuppertal Pina Bausch - the discussion will be held in English
  • Schauspielhaus live
    19:00–19:45
    Moderated by Julie Anne Stanzak and Marc Wagenbach.
    Presentation of the week’s results: visions for the future Pina Bausch Centre – with images from New York, Paris and London - in German and English
  • Live stream
    20:00–20:45
    With video projection on the façade of the Schauspielhaus. A work by the South African choreographer Robyn Orlin, in collaboration with Pau Aran Gimeno, Milton Camilo, Nazareth Panadero, Azusa Seyama, Julie Shanahan and Horst Wegner – costumes: Birgit Neppl
  • Chill-Out Zone
    21:00–23:30
    Beats and music for just being at home with Cupidon
  • Dance films
    23:30–00:15
    Dance films about the plague, isolation and rage - dreaming children and the end of a passing era. By Jonathan Glazer (UK), Brice Pancot / Clémence Dirmeikis (FRA), Markus Dineen / Jerry Carlsson (SWE) and Fe Lu (FRA) - in cooperation with TANZRAUSCHEN e.V.

Sunday, 29.11.2020